Vilnius Gediminas Technical UniversityRiga Technical UniversityTallinn University of TechnologyBaltic Road Association

 

Abstracted in databases:
Thomson SCIE: Science Citation Index ExpandedTM (Web of Science), INSPEC, EBSCO, TRIS/TRIS Online, VINITI, CSA's ERD, CSA/ASCE (CSA's TRD), SCOPUS (Elsevier Database)

2015 Impact Factor: 0.519 ©2015 Thomson Reuters, 2015 Journal Citation Report®

ISSN 1822-427X print
ISSN 1822-4288 online
 

 

 
 

"The Baltic Journal of Road and Bridge Engineering"
Vilnius: Technika, 2009, Vol IV, No 4, p. 203-211.


Rasa Vaiškūnaitė, Alfredas Laurinavičius, Dainius Miškinis

Dygliuotų padangų poveikio kelio dangai ir aplinkai analizė bei vertinimas (II)

 
Siekiant sumažinti dygliuotų padangų neigiamą poveikį aplinkai (t. y. kietųjų dalelių (KD10, KD2.5) ir triukšmo emisijas), atliekami įvairūs moksliniai tyrimai ir sprendžiama leisti tokias padangas naudoti ar jų naudojimą uždrausti. Ypač tai aktualu šiaurinėms Žemės pusrutulio platumoms priklausančioms pasaulio šalims, kuriose žiemos mėnesiais oro temperatūra nukrinta žemiau 0 °C: tai yra Skandinavijai (Norvegijai, Švedijai, Suomijai), Rytų ir Vidurio Europai (Lietuvai, Latvijai, Estijai, Vokietijai ir kt.), JAV, Japonijai, Kanadai, Rusijai ir kt. Remiantis atliktais moksliniais tyrimais, kad naudojant dygliuotas padangas teršalų, ypač kietųjų dalelių (Al, Si, K, S, Zn, W ir kt.), emisijos į aplinkos orą yra kelias ar keliolika dešimčių kartų didesnės nei naudojant nedygliuotas padangas bei dėl dygliuotų padangų iki kelių dešimčių dBa padidėjusių triukšmo emisijų, galima teigti, kad dygliuotų padangų naudojimas neturėtų būti privalomas. Vadinasi, „švelnią“ lietuvišką žiemą, kai oro temperatūra dažnai svyruoja apie 0 °C, važinėjant apledėjusiais Lietuvos užmiesčio ir rečiau valomais keliais, dygliuotų padangų naudojimas turėtų būti tik rekomenduotinas, nes ant kelio dangos susidariusį ledo sluoksnį efektyviai įveikia naujos kartos, t. y. mažiau aplinkai pavojingos, iš minkštesnio gumos mišinio pagamintos bei cheminio elemento silicio turinčios žieminės padangos.
 
Reikšminiai žodžiai: dygliuotos padangos, triukšmo emisijos, kietosios dalelės, triukšmas, kelio dangos nusidėvėjimas, kelio dangos dulkės.

Read full article (restricted access)

view contents of entire journal number    |    switch abstract language to English, Latvian or Estonian

 

 
 

 

© Vilnius Gediminas Technical University, 2006 - 2018   |   Web Design   

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai