Vilnius Gediminas Technical UniversityRiga Technical UniversityTallinn University of TechnologyBaltic Road Association

 

Abstracted in databases:
Thomson SCIE: Science Citation Index ExpandedTM (Web of Science), INSPEC, EBSCO, TRIS/TRIS Online, VINITI, CSA's ERD, CSA/ASCE (CSA's TRD), SCOPUS (Elsevier Database)

2015 Impact Factor: 0.519 ©2015 Thomson Reuters, 2015 Journal Citation Report®

ISSN 1822-427X print
ISSN 1822-4288 online
 

 

 
 

"The Baltic Journal of Road and Bridge Engineering"
Vilnius: Technika, 2011, Vol VI, No 3, p. 177-184


Sanja Dimter, Tatjana Rukavina, Ivana Barišić

Ultragarsinio tyrimo metodo taikymas stabilizuotų mišinių savybėms vertinti

 
Neardomųjų tyrimo metodų taikymas medžiagų ir mišinių savybėms vertinti labai populiarus, nes šie metodai yra nesudėtingi ir nėra invazinio pobūdžio. Ultragarsinis metodas, kaip vienas iš neardomųjų tyrimo metodų, nustatant betono mišinių savybes taikomas jau daugiau nei 60 metų, tačiau tik visai neseniai pradėtas taikyti tiriant stabilizuotus mišinius keliui tiesti. Ultragarsinio tyrimo metodo esmė – išilginių ultragarsinių bangų sklidimo laiko matavimas bandinyje. Šiame straipsnyje aprašytas stabilizuotų mišinių, kuriuose yra Dravos upės smėlis, stabilizuotas cementu ir kietojo kuro pelenais, tyrimas. Tyrimo tikslas – nustatyti mišinių sudėties ir kietėjimo režimo pokyčio poveikį mišinių tankumui, gniuždomajam stipriui ir ultragarso sklidimo greičiui, išanalizuoti ištirtų mišinio savybių ir ultragarso sklidimo greičio tarpusavio santykį. Stabilizuoto mišinio gniuždomasis stipris nustatytas neardomuoju metodu remiantis Kroatijos normomis HRN.U.B1.030 „Nevaržomas gniuždomasis stipris“. Mišinių tankumo ir gniuždomojo stiprio bandymas bei ultragarso sklidimo greičio nustatymas atliktas praėjus 7, 28 ir 90 dienų po sukietėjimo 5 °C, 15 °C, 25 °C ir 35 °C temperatūrose. Gauti rezultatai parodė, kad kietojo kuro pelenų kiekis turi tiesioginį poveikį tiriamosioms mišinių savybėms. Didinant kietojo kuro pelenų kiekį, mišinių gniuždomasis stipris, tankumas ir ultragarso sklidimo greitis mažėja. Pastebėtas ir temperatūros poveikis mišinių gniuždomajam stipriui, tankumui ir ultragarso sklidimo greičiui. Pabaigoje nustatyta koreliacija tarp tankumo ir ultragarso sklidimo greičio bei tarp gniuždomojo stiprio ir ultragarso sklidimo greičio. Paaiškėjo, kad eksponentinė priklausomybė tarp stabilizuotų mišinių gniuždomojo stiprio ir ultragarso sklidimo greičio yra labai stipri, panaši į ankstesniuose tyrimuose kitų mokslininkų gautas priklausomybes. Bandymų rezultatai parodė, kad neardomasis tyrimo metodas gali būti naudingas stabilizuotų mišinių savybėms vertinti.
 
Reikšminiai žodžiai: savybės, kietojo kuro pelenais stabilizuoti mišiniai, tankumas, gniuždomasis stipris, ultragarsinio impulso greitis, regresijos modeliai.

Read full article (restricted access)

view contents of entire journal number    |    switch abstract language to English, Latvian or Estonian

 

 
 

 

© Vilnius Gediminas Technical University, 2006 - 2018   |   Web Design   

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai